JŪRMALCIEMA MOLS

1935.gada 4.augustā Nīcā plaši atzīmēja Zemnieku svētkus, uz kuriem bija ieradies Ministru prezidents Kārlis Ulmanis un Zemkopības ministrs Jānis Birznieks. Viņi apmeklēja arī Jūrmalciema zvejniekus. Redzot viņu centienus jūras zāļu (mēslu) vākšanā, lai mēslotu smilšainos piejūras tīrumus, atbraucēji solīja piešķirt līdzekļus molu izbūvei. 

Zemkopības ministrs J. Birznieks 1936. gada 26. novembrī apstiprināja projektu jūras mēslu uztvērēju - molu būvniecībai 150-200 metru garumā jūrā no krasta, ar pāļu sienu, kura paceltos pus metru virs ūdens līmeņa. Molu, no 450 pāļiem, būvēja no 1937. līdz 1938. gadam par valsts līdzekļiem. Pārējos molus – Jūrmaļa, Klampju un Bernātu valgumos - uzbūvēja nedaudz vēlāk.

Valgums - vieta jūras krastā, kur zvejnieki novieto laivas, enkurus, stoderes, žāvē tīklus. Valguma nosaukumi ir pēc tuvākā ciema, mājas vārda vai īpašuma uzvārda. 

Laika gaitā Jūrmalciema zvejnieki molu izmanto laivu piesiešanai, padomju laikā iegūstot vietējo nosaukumu „Pričals”. Jūrmalciema mols ir vienīgais no Latvijas laikā Kurzemes piekrastē būvētajiem moliem, kas vēl tiek izmantots.

2004. gadā tika atjaunots mola dēļu klājums 70m garumā, taču laika gaitā vēja un viļņu ietekmē tas ir stipri bojāts.


1960 gadi6 baka pie molakupinatava0006

1960.gads                                                                                    Bāka pie mola                                                                


Mūsdienās Jūrmalciema viesi apmeklē pludmali un molu, kā arī tur bieži esošo zvejas kuģi ar vilcēju. Molu mūsdienās joprojām izmanto vietējie zvejnieki un jūrā regulāri dodas vairākas zvejnieku brigādes. Kaut arī zvejnieku skaits, darba apjomi un zivju daudzumi nav tādi kā pirms gadu desmitiem, jūlijā ik gadu tuvi un tāli ciemiņi atzīmē Zvejnieku svētkus. Par zvejniecības tradīcijām un Jūrmalciema vēsturi var uzzināt un zvejniekiem veltītu ekspozīciju aplūkot Jūrmalciema Tīklu mājā "Piestātne". Iepriekš piesakoties apmeklējumam pa tālruni +371 26114601.


Jūrmalciema mols K_volkovskis 375 DSC02901-Zvejnieksvetki-jumalciems-KarlisVolkovskisFoto