Datums: 30.05.2019 Nīcas Tūrisma informācijas centrā jauns suvenīrs!


Lai turpinātu izcelt un popularizēt vienu no Nīcas novada kultūrvēsturiskajām vērtībām – Nīcas tautas tērpu, neilgi pirms Jāņiem, ar šodienu, vietējiem iedzīvotājiem un novada viesiem pieejams jauns, izzinošs suvenīrs – rotaļlieta bērniem – Nīcas novada papīra lelle Ieva.

               Tikai par pašizmaksu – 4,20 eiro - suvenīru – rotaļlietu var iegādāties Nīcas tūrisma informācijas centrā ikviens interesents. Tāpat novada pārstāvji aicināti šo suvenīru izmantot novada reprezentācijas nolūkos, proti, reklamējot mūspusi un vilinot tūristus apmeklēt Nīcas novadu.

Nīcas novada domes speciāliste tūrisma un vides jautājumos Rebeka Bumbiere atgādina, ka 1947. gadā Anglijas karalienei Elizabetei II Latvijas trimdas valdība kā dāvanu kāzu dienā pasniedza Nīcas tautastērpa komplektu. Arī bijusī Latvijas valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, pārstāvot Latviju, velk Nīcas tautastērpu, jo viņas senči dzīvojuši šai pusē.

Suvenīra idejas autore, Otaņķu senlietu krātuves vadītāja Lelde Jagmina atgādina, ka pamatoti varam lepoties ar savu tautas tērpu un tagad tā daļu senos nosaukumus varēs iepazīt katrs, jo brunčus pie mums sauc par lindruku, vesti – par bursti, savukārt villaine ir villāne. Arī šadu, senās Nīcas valodu, varēs iepazīt jaunajā, praktiskajā suvenīrā.

Lelles māksliniece katru apģērba gabalu, aksesuāru, tā valkāšanas veidu papīra lellei izstrādājusi plecu pie pleca ar Nīcas senlietu krātuves vadītāju Gitu Vanagu un viņas apkopotajām zināšanām no novada sievām – tautastērpu valkātājām. Pat vārds Ieva lellei izvēlēts, balstoties uz senās Nīcas populārāko meiteņu vārdu apkopojumu.

Kā vēsta interneta vietne uzņēmumam, ar kuru sadarbībā izveidota Nīcas novada lelle Ieva, papiralelles.lv, acij tīkams zīmējums un formu vienkāršība pieļauj ērtu un drošu papīra leļļu izgriešanu un lietošanu. Ērts un pārdomāts komplekta izmērs dod iespēju aizpildīt bērna brīvo laiku, ņemot to  līdzi izbraukumos vai dodoties ciemos. Tā ir lieliska dāvana ne tikai Latvijas bērniem, bet arī veiksmīgs suvenīrs viesiem, kas atspoguļo latviešu kultūras vērtības.

Katrā lelles komplektā ir divas lelles. Viena ir krāsaina ar krāsainu tērpu kolekciju, kas tikai jāizgriež, otra - melnbalta ar melnbaltām drēbēm, kuru bērns var izveidot pēc savas gaumes un fantāzijas, radot sev brīnišķīgu un dabisku rotaļlietu. Rotaļāšanās ar papīra lellēm attīsta ne vien bērna radošās spējas, krāsu izjūtu, pirkstu sīko muskulatūru, domāšanu un smadzeņu darbību, bet arī veicina visas ģimenes kopābūšanu, darinot un veidojot savas leļļu kolekcijas. Tā ir lieliska alternatīva masu produkcijai - plastmasas rotaļlietām un populārajām datorspēlēm.

Papīra leļļu drukai tiek izmatotas bērniem un videi nekaitīgas krāsas un papīrs bez kaitīgiem piemaisījumiem. (Izieta ES direktīvās noteiktā CE rotaļlietu sertifikācija, kura apliecina rotaļlietas drošumu un piemērotību bērnu vajadzībām.)

Papīra leļļu vēsture sākās 18. gs. Francijas galmā (tolaik papīrs bija dārgs prieks), kad, izklaidējot garlaicības māktos augstmaņus, notika papīra leļļu teātra uzvedumi, tā papiralelles.lv.

Lelde Jagmina pateicas Nīcas novada domei par idejas atbalstīšanu un Rebekai Bumbierei par tās īstenošanu kā arī aicina ikvienu daiļu meitu no Dienvidkurzemes tērpties Nīcas tautastērpā!