Ezerskolas Upurakmens un Upurliepa

Senāk, kad kurši ( viena no baltu ciltīm) dzīvoja Kurzemē,  svētnīcas un kulta vietas, kur smelties enerģiju, nebija noslēgtas telpas. Tās bija atrodamas dabā kā svētie meži, birzis, koki, kalni, ūdeņi un akmeņi, kuriem tika piedēvētas pārdabiskas spējas. Kalnišķu apkārtnē Papes ezera ziemeļu galā senos laikos ir atradušās vairākas kuršu svētvietas.  Ezerskkolas Upurakmens ir viena no tām. Tā ir sena kulta vieta.

 

Upurakmens ir plakans un tas ir 3 m garš, 2,4 m plats un 0,9 m augsts. Tā apkārtmērs ir 8,6m. Akmens ir īpašs un enerģijas bagāts objekts,  jo tas guļ deviņu āderu krustpunktā. Runā ,ka tas ir enerģētiski visspēcīgākais akmens Kurzemē. Ir zināmas vietas akmenī, kur jānostājas vai jānoguļas, lai noņemtu stresu vai ārstētu dažādas kaites. Šobrīd akmens tiek atzīts par valsts nozīmes arheoloģisko pieminekli un kulta vietu.

 

Upurakmens atrodas bijušās Ezerskolas vecā muižas parka teritorijā. Nostāsti stāsta,  ka šeit bijusi arī  svētbirzs – arī viena no kuršu kulta vietām. Svētbirzī auguši deviņi ozoli, kas stādīti grupās pa trim, veidojot stādījumus ap akmeni. Pašlaik no deviņiem ozoliem saglabājušies tikai pieci dižkoki. Pēc cilvēku nostāstiem teikts, ka trūkstošo ozolu atrašanās vietās ir iestādīti jauni ozoliņi. 20 metrus no Upurakmens uz ZA atrodās arī tā sauktā Upurliepa. Tā ir dižliepa, kuras apkārtmērs ir 5,15 m

 

Mūsdienās upurakmens apmeklētāji uz akmens bieži atstāj naudu, kas ir savdabīgs mūsu senču ziedošanas tradīciju turpinājums.

 

“Ezerskola”, Kalnišķi

 

ezerskolas upurakmens