''Dunča bunkura'' piemiņas plāksne ''Tēvijas vanagi''

 

"Dunča bunkurs" ar piemiņas plāksni "Tēvijas vanagi" atrodas  Otaņku pagastā, vietā , kur II Pasaules kara laikā atradies nacionālās pretošanās organizācijas "Tēvijas vanagi" partizānu grupas pirmais bunkurs.

1945./46. gada ziemā Bārtas pagasta Ķīburu ciemā trīs patriotiski noskaņoti puiši Alfrēda Tiliba (bijušās 19. SS divīzijas leģionārs) vadībā dibināja nacionālās pretošanās kustību "Tēvijas vanagi", kurai drīzumā bija jau ap 200 biedru no dažādām vietām: Liepājas, Aizputes, Nīcas, Dunikas, Grobiņas, Bārtas, Gaviezes. Šī kustība cīnījās par Latvijas atbrīvošanu.

Bunkura izmēri, kurā uzturējās partizāni, bija 4 x 4 m un tas bija veidots no resniem, horizontāli guldītiem baļķiem. Ieeja tajā bija no augšas, paceļot lūku ar mazu, augošu priedīti, zem kuras atradās trepes. Lāviņas bija divos stāvos, uz katras vieta gulēšanai 7-8 vīriem. Diemžēl Dunča bunkurs atrasts un uzspridzināts  1947. gadā.

Nacionālie partizāni visā Baltijā cerēja uz angļu vai amerikāņu palīdzību Latvijas atbrīvošanā. Tikmēr ne vienā, ne otrā valstī tāda doma - uzsākt karu ar PSRS - nebija. Fiziski latviešu nacionālie partizāni tika sakauti, bet okupanti nespēja mūsu tautā iznīcināt ideju par brīvu un neatkarīgu Latvijas valsti. Tas arī ir galvenais mežabrāļu kara nopelns.

 

Mūsdienās šajā vietā var redzēt  zemes padziļinājumu, kur reiz atradies Dunča bunkurs.

Vieta atrodas mežā un ikkatrs interesents jebkurā laikā tai var brīvi piekļūt bez iepriekšējas pieteikšanās.

Blakus ir pieejama piknika vieta ar nojumi.

 

Piemiņas plāksne atklāta 2005. gada 9. septembrī. Granīta stēlu uzstādījusi Latvijas Nacionālo partizānu apvienība sadarbībā ar Nīcas novada pašvaldību, Bārtas mežniecību un Rudes pamatskolu.

WhatsApp Image 2021-07-23 at 12.52.19 PM WhatsApp Image 2021-07-23 at 12.52.18 PM

Apskatīt bunkura maketu un iegūt plašāku informāciju par bunkuru iespējams Otaņķu senlietu krātuvē, Rudē, Otaņķu pagastā (tālruņa nr., lai pieteiktu vizīti - 26323014, var arī sūtīt ziņu WhatsApp)

Vairāk informācijas:

https://otankusenlietas.mozello.lv/jaunumi/params/post/2423880/mezabrali-dunca-bunkura